EnglishGermanRussianTurkish

UVC FAN

Bilgi Alın

Bize kolaylıkla ulaşıp bilgi alın.

Çoklu Sipariş Oluştur

Firmanız için sipariş oluşturun.

Keşif

Menü

Tarihe bir gezi

UV Radyasyonunu kim keşfetti?

1878 gibi erken bir zamanda iki araştırmacı (A. Downes ve T.P. Blunt) UV radyasyonu ile mikroorganizmaların büyümesi arasındaki nedensel korelasyonu keşfettiler. Bunu yaparken mikroorganizmaların güneş radyasyonu ile çoğalamadığı kanıtlanmıştır. Daha sonra, UV-C bölgesindeki kısa dalga UV radyasyonunun dekontamine edici bir etkiye sahip olduğu tespit edildi. Sadece son 60 yılda, DNA’nın çözülmesi ve daha fazla araştırma yapılması ile bu tamamen anlaşılmıştır.

İlk UV Radyasyon kaynağını kim yarattı?

1890’da, UV radyasyon kaynaklarının temeli olan kuvars camı eriten ilk kişi Richard Küch oldu. “Heraeus Quarzschmelze” adlı şirketi kurdu. 1904’te, günümüz lamba teknolojisinin temellerini atan ilk kuvars lambayı geliştirdi. Lamba, daha sonra bilindiği gibi, “Orijinal Hanau” himayesi altında üretildi ve UV çıkışı güneşin spektrumunu neredeyse çoğaltan ilk lamba oldu.

Civa buharı, düşük basınçlı radyasyon kaynağı ile UV-C radyasyonunu sentetik olarak dezenfekte etmek mümkün hale geldi. Zamanla, teknik olarak üretilen UV radyasyonu için giderek daha fazla uygulama keşfedildi ve endüstriyel olarak kullanılabilir hale getirildi. Bu nedenle, günümüzde her yıl yeni uygulamalar bulunmakta ve teknoloji pazara sunulmaktadır.

Son yıllarda, UV LED’ler, kompakt olmaları, zehirli civa gazı içermemeleri, ve dalgaboylarının deaktivasyon (mikropların etkisiz hale getirilmesi) verimini optimize etmek için ayarlanabilmesi gibi avantajlar sebebiyle ön plana çıkmaya başladı. Tek bir LED’den az bir güç (~10-20 mW) elde edilse de, LED dizinleri kullanılarak yüksek güçlere ulaşabilmektedir. Hergeçen gün UVC Led üreticileri artarak daha yüksek güçte Ultraviyole LED modelleri üretilmektedir.

Uzmanlığımız UVC-LED teknolojisinin avantajlarından tam olarak yararlanmanız için keşif yolu boyunca size yardımcı olmaya hazırdır.

UV ışınlarını, hastalık yapabilecek mikropları (virüsleri, bakterileri, mantarları, planktonları, vb.) elimine etmede nasıl kullanabiliriz?