EnglishGermanRussianTurkish

UVC FAN

Bilgi Alın

Bize kolaylıkla ulaşıp bilgi alın.

Çoklu Sipariş Oluştur

Firmanız için sipariş oluşturun.

Kullanım Ömrü

Menü

Bir UV lambası ne kadar süre kullanılabilir?

Bir UV lambasının UV-C ömrü ve fiziksel ömrü ve birbirinden tamamen farklı tanımlanması gereken kavramlardır.

Fiziksel Yaşam

Genel olarak, fiziksel ömür lambanın tüm çalışma süresini tanımlar elektrotlar, gaz dolumu ve lambanın kırılması ile sınırlıdır. Hiçbir darbeye maruz kalmadan fiziksel ömrü geleneksel düşük basınçlı lamba için bu yaklaşık 20.000 çalışma saatidir. Bu noktada, elektrotlar mekanik olarak ömürlerinin sonlandırır.

UV-C Kullanım Ömrü

UV-C Kullanım ömrü çok daha azdır – kural olarak, Lamba tipine ( Florasan tip , Led tipi  ) ve çalışma koşullarına göre, lamba kural olarak günde bir kez açıldığında 8.000 – 16.000 çalışma saatidir.

 

Lamba üreticisi kullanım ömrünü hesaplayabilir. Amaç, fiziksel yaşamın sonunda, lambanın hala dezenfeksiyonu garanti etmek için yeterince yüksek yoğunlukta UV üretmesini sağlamaktır. Bazı ekipman üreticileri ürünlerini fazla boyutlandırabilir ve uzun kullanım ömrünün reklamını yapabilir. Bu şüphelidir ve işletme ve sermaye maliyeti açısından faydalı olup olmadığı alıcıya aittir.

 

Geleneksel düşük basınçlı lambalar için makul ve ekonomik bir değiştirme aralığı 8.000 saattir. Bu, yaklaşık bir yıllık kesintisiz çalışma ile ilgilidir

 

Gelişen teknoloji ile tüm aydınlatma sektöründe olduğu gibi Florasan veya klasik ampul sektörü günümüzde bitme noktasına gelmiştir ve Gelişmiş ülkelerde kullanımı yasaklanmıştır. Yerine Kullanım ömrü daha uzun , civa kullanılmayan , balast gerektirmeyen , düşük enerji kullanarak yüksek verim elde edilen LED teknolojileri aydınlatmanın her sektöründe yoğunlukla kullanılmaktadır.

Aynı Şekilde günümüzde Ultraviyole Florosan ampullerde yerlerini UV LED teknolojisine bırakmaktadır.

UV-LED lambaların etkin Ultraviyole Ömrü 40.000 ila 50.000 saat mertebesindedir. Buda 7/24 saat kullanımı sonrası 5 yıl UV ömrü anlamına gelmektedir. Başta ilk alım maliyeti Floresan tipi klasik UV Lambalarına göre yüksek gibi görünse de İşletme maliyeti açısından oldukça ekonomiktir.