EnglishGermanRussianTurkish

UVC FAN

Bilgi Alın

Bize kolaylıkla ulaşıp bilgi alın.

Çoklu Sipariş Oluştur

Firmanız için sipariş oluşturun.

Ultraviyole ışınlar mikropları nasıl öldürür?

Menü

Ultraviyole Işınlar Mikropları Nasıl Öldürür?

Şekil 1: Mikropların UV bölgededeki foto deaktivasyon (mikropları etkisiz hale getirme) verimi spektrumu . Foto deaktivasyon için kullanılabilecek LED (light emitting diode), ve civa-buharlı lambaların iki farklı civa gaz basıncında spektrumu (LP: düşük basınç, MP: orta basınç) da gösterilmiştir.

Tam bir hücre yapısına sahip olmayan virüsler, sabun ve alkol ile parçalanabilen yağlar dışında,  protein tabaka ve viral genetik materyali taşıyan RNA (ribonükleik asit) veya DNA (deoksiribo nükleik asit) bileşenlerinden oluşur. SARS-CoV-2 dahil bilinen çoğu virüste viral genomunu RNA taşırken, bazı türlerde bu işi DNA yapar. Yine bakterilerin nükleoitleri de RNA ve DNA genetik malzemelerini içerirler.

Yapıları birbirine çok benzeyen RNA ve DNA nükleik asitlerinin ikisinin de UV bölgede 265-275 nm civarında geniş ve güçlü soğurma bantları vardır (Şekil 1). Bu bölge etrafındaki UV ışınla uyarıldıklarında, RNA/DNA moleküllerinin kimyasında oluşan değişikliklerle virüsün kendini çoğaltma özelliği bloke olur ve virüsün bulaşma özelliği yok edilebilir[2-3]. En yüksek etki  veya verim 265-275 nm civarında alınmaktadır, ancak mikropları etkisiz hale getirebilen dalgaboyu çeşitliliği oldukça geniş olduğundan (yarı yükseklikteki tam genişlik: ~50 nm), bu bölgede ışıma spektrumuna sahip farklı ışık kaynakları UV dezenfeksiyon işleminde kullanılabilir. [2]

100-240 nm aralığındaki ışık kaynakları atmosferdeki oksijen moleküllerini zehirli bir gaz olan ozon moleküllerine çevirebildiği için, ışık kaynağının 240 nm üzerinde seçilmesi önemlidir. [4] 

[1] Ultraviolet germicidal irradiation, https://en.wikipedia.org/wiki/Ultraviolet_germicidal_irradiation

[2] T. Oppenländer, Photochemical Purification of Water and Air: Advanced Oxidation Processes (John Wiley & Sons, 2003).

[3] W. Kowalski, Ultraviolet Germicidal Irradiation Handbook (Springer-Verlag 2009).

[4] European Commission Biological effects of UV-C Radiation relewant to health with particular referance to UV-C lamps