EnglishGermanRussianTurkish

UVC FAN

Bilgi Alın

Bize kolaylıkla ulaşıp bilgi alın.

Çoklu Sipariş Oluştur

Firmanız için sipariş oluşturun.

UV Radyasyonu Nedir?

Menü

UV Radyasyonu Nedir?

UV ışınlar elektromanyetik spektrumda dalgaboyu 10-400 nm aralığında olan ışınlar (1 nm – nanometre = 10-9 m yani metrenin milyarda biri). İnsan gözü kabaca 400-800 nm dalgaboyu aralığını görebildiği için, 400 nm sınırının altındaki bölgede kalan UV ışınları insan gözü tarafından algılanamazlar. UV ışınları dalgaboyuna göre UVA (315-400 nm), UVB (280-315 nm), UVC (100-280 nm), MUV (200-300 nm) ve VUV (10-200 nm) olarak çeşitli alt bölgelere  ayrılırlar. UV bölgenin biraz daha altında dalgaboyu 0,1-10 nm aralığını kapsayan X-ışınlarıysa Röntgen ışınları olarak da bilinir ve bu bölgedeki fotonlar (fotonlar ışınımın enerji paketleridir) tıbbi görüntüleme alanında sıklıkla kullanılır.

UV-A, UV-B ve UV-C nedir ve aralarındaki fark nedir?

Ultraviyole radyasyonu 4 bölgelere ayrılmıştır. Bu bölgeler farklı biyolojik etkilere sahiptir ve farklı teknik uygulamalarda kullanılırlar . Aşağıdaki şema elektromanyetik spektrumda farklı UV tiplerinin nerede bulunduğunu göstermektedir. Toplam UV spektrumu, 400-10 nm arasındaki dalga boyları ile tanımlanır. Aynı zamanda, ışık kuantumunun enerjisi dalga boyuyla ters orantılıdır. (dalga boyu ne kadar kısa olursa, enerji o kadar büyük olur.)

 

UV Tipi

Biyolojik Etki

Kullanım Alanı

UV-A (315-400 nm)

Anlık, hafiz bronzlaşma; cildi yaşlandırır ve kırışıklık yaratır; pratik olarak (güneş yanığı) etkisi

Polimerlerin ve Yazıcı Mürekkeplerinin UV ile Kürlenmesi, Kan Gazı ölçümleri, Azot üre ölçümleri, Böcek uzaklaştırma, Aydınlatma, Boyalar, mürekkepler ve işaretleyiciler vb. Optik Algılama ve görüntüleme vb.

UV-B (280-315 nm)   

Uzun süreli bronzlaşma; cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur; cilt ve cilt katmanlarına daha derinlemesine nüfuz eder; yüksek cilt kanseri riski; çok güçlü bir eritemik etkiye sahiptir (güneş yanığına yol açar)

UV ile kürleme, Fototerapi, Boyalar, mürekkepler ve işaretleyicilerin Optik Algılama ve görüntüleme. Adli Analiz, Protein analizi, DNA dizilimi, İlaç keşfi vb.

UV-C (200-280  nm)  

Çok kısa dalga radyasyonu, dünya atmosferinin en üst katmanları tarafından emildiği için dünyanın yüzeyinde görünmez; çok güçlü bir dekontaminasyon etkisine sahiptir (Güçlü güneş yanığı) 240 nm altında UVC Lambaları ozon üretimine sebebiyet verir yüksek miktarda ozon solunması sağlığa ciddi zararlar verebilir.

Hava Yüzey Dezenfeksiyon, Ozon İzleme, Yüzey ve suyun dekontaminasyonu Adli Analiz, Protein analizi, DNA sıralaması, İlaç keşfi vb.

VUV  (200-100  nm)   

Çok kısa dalga; havanın oksijen O²’sinin O³ (Ozon) ‘a ayrılmasıyla ozon üretir; sadece vakumda ölçülebilir; Bir azot atmosferinde (<15 ppm oksijen içeriği) 150 nm’ye kadar ölçülebilir

Ozon üretimi  , Yüzey diseksiyonu ,fotooksidasyon ,yüzey aktivasyonu